تازه های فناوری

در 5 گام ساده، هنر فیلمبرداری با موبایل را خیلی حرفه‌ای بیاموزید!

این روزها که دوربین‌های حرفه‌ای کوچک شده‌اند و در جیب هر کسی جا می‌شوند؛ هر فیلمبردار باید به دنبال کسب مهارت‌های فیلمبرداری با موبایل باشد و برای امور روزمره، دوربین حرفه‌ای خود را ببوسد و کنار بگذارد!

این روزها دیگر خبری از رقابت بین سه یا چهار برند سرشناس تولیدکننده دوربین‌های فیلمبرداری حرفه‌ای نیست. دیگر بازار بر وفق مراد دوربین‌های DSLR گران‌قیمت مناسب برای ضبط فیلم‌های حرفه‌ای نمی‌باشد و همه چیز عوض شده است.

سازندگان تلفن‌های همراه پای خود را از گلیمشان فراتر گذاشته‌ و به فکر بخت‌آزمایی در حوزه فیلمبرداری و عکاسی افتاده‌اند تا از این پس کاربر به جای اینکه برای خرید دوربین یا گوشی بر سر دوراهی بماند؛ ببیند کدام گوشی کیفیت بهتری در فیلمبرداری دارد.

البته در شکل‌گیری این روند و تمایل کاربران به استفاده از موبایل برای فیلمبرداری به جای دوربین‌های فیلمبرداری مجزا، عوامل مختلف دیگری هم نقش دارند.

مثلا کاربری که بخواهد ویدیو بعنوان استوری اینستاگرام آپلود کند ترجیح می‌دهد مستقیما با موبایل فیلمبرداری کند تا اینکه زحمت فیلمبرداری با دوربین‌های مجزا را به خود بدهد. همه ما هم بخوبی می‌دانیم که فیلمبرداری با موبایل هم هنر خاص خود را می‌خواهد و هر کاربر فقط با لمس دکمه فیلمبرداری نمی‌تواند از تمام قدرت و دقت گوشی خود برای ضبط ویدیو استفاده کند!

برای یادگیری این هنر نیازی به گذراندن دوره‌های حرفه‌ای ندارید! هات اپ نیوز در 5 گام شما را تبدیل به یک هنرمند واقعی می‌کند که قادر است با کم‌ترین امکانات، بهترین ویدیو را با گوشی خود به ثبت برساند!

آموزش هنر فیلمبرداری با موبایل

کمبود‌های یک ویدیو را می‌توان به کمک اپلیکیشن Blin.gy برای تغییر پس‌زمینه یا مثلا نرم افزار ویرایش ویدیو Velapp برطرف کرد؛ اما زاویه فیلمبرداری، سکانس‌ها و سروصدای موجود در فیلم را نمی‌توان به شکل ایده‌ال در فیلم‌ها تغییر داد.

در چنین مواردی باید به یادگیری فنون فیلمبرداری با موبایل پرداخت تا در حد امکان هر چه کم‌تر مجبور به استفاده از اپلیکیشن‌های ویرایش ویدیو باشیم.

قبل از اینکه دکمه فیلمبرداری را به سرعت لمس و ضبط ویدیو را آغاز کنید این 5 گام را پُشت‌سر بگذارید و شرایط را برای فیلمبرداری حرفه‌ای و هنری فراهم کنید!

جهت‌‌گیری موبایل را نسبت به سوژه تنظیم کنید

هرچندکه ویدیوهای عمودی برای بارگذاری در صفحات اجتماعی نظیر اسنپ چت و اینستاگرام متداول‌تر هستند اما هنوز هم مثل گذشته، نمای افقی از سوژه، زوایه دید بهتری را در فیلمبرداری ایجاد می‌کند. نمای افقی نمایی پهن است که بخش زیادی از محیط را تحت پوشش خود قرار می‌دهد. قبل از شروع فیلمبرداری با موبایل جهت‌گیری دستگاه خود را نسبت به سوژه مشخص نمایید. اول به سوژه و سپس منطقه‌ای که می‌خواهید در فیلم ثبت گردد توجه کنید و سپس دوربین را با توجه به همین موضوع بچرخانید.

ویدیو را بلافاصله قطع نکنید!

بعنوان یک قانون به یاد داشته باشید که در فیلمبرداری بهتر است به مدت 10 ثانیه در ضبط ویدیو ابتدا مکث کنید و بعد از این که مطمئن شدید قرار نیست بخش تازه‌ای بدان اضافه کنید آن را بصورت کلی قطع نمایید. حتما می‌دانید که می‌توان بخشی از فیلم را مثل کراپ کردن عکس برش داد و از بدنه فیلم جدا نمود اما نمی‌توان بخش تازه‌ای را به آن افزود مگر با نرم‌افزار‌های ویرایش ویدیو حرفه‌ای‌تر!

دقت کنید که روی سوژه زیاد زوم نکنید زیرا زوم کردن احساس خوبی به بیننده القا نمی‌کند. بهتر است نگاه شما در دوربین مثل نگاهی باشد که از زاویه چشمانتان به دنیا دارید. نگاهی طبیعی و بدون زوم یا تمرکز زیاد! به این ترتیب ممکن است گوشی بصورت دوره‌ای روی بخش‌های مختلف در صحنه چرخش داشته باشد اما نهایتا سوژه شما یک چیز است. بعد از چرخش کلی بهتر است برای ادامه کار، دوربین در جایی به وسیله سه‌پایه ثابت یا اینکه روی سطح ثابتی قرار داده شود.

فیلم را سکانس‌بندی کنید!

همانطور که تمام یک داستان بصورت لحظه‌ای به ذهن شما خطور نمی‌کند فیلمبرداری هم به یک‌باره ممکن نیست! بنابراین لازم است هر بخش فیلم در یک سکانس جداگانه ضبط شده و بعد از آن مکث شود.

فرض کنید می‌خواهید از حیوان خانگی خود که روی تردمیل مشغول بازی است فیلمبرداری کنید. ابتدا یک نمای باز و گسترده با گوشی می‌گیرید و اصلا به زوایا دقت نمی‌کنید. سپس کمی به سوژه نزدیک می‌شوید و یک شات متوسط تهیه می‌کنید. در مرحله بعد کل تردمیل را از فیلم حذف می‌کنید و بطور خاص روی سگ تمرکز می‌نمایید. در نهایت هم از صورت سگ و حرکات بامزه و له‌له زدن او برای فعالیت بیش‌تر شات می‌گیرید.

دقت کنید که زوم کردن در سکانس‌های متحرک اصلا توصیه نمی‌شود؛ چون باعث لرزش و بی‌کیفیتی فیلم می‌شود. در عوض در صحنه‌هایی مثل همین تردمیل که سوژه در حال حرکت است خودتان به سمت آن راه بروید.

بعد از نزدیک شدن به تصویر سگ اولین سکانس با موفقیت ثبت شده است. حالا می‌توانید زاویه‌بندی کنید و هرطورکه دوست دارید از بالا، پایین یا اطراف سگ فیلمبرداری سکانس دوم را آغاز نمایید.

برای مصاحبه صحنه اختصاصی تهیه کنید

زمانی که مشغول فیلمبرداری با موبایل از یک فرد خاص هستید و این فیلمبرداری شبیه یک مصاحبه است، از صحنه یا پس‌زمینه‌های عمومی که ممکن است برداشت متفاوتی از ویدیو ایجاد کند بپرهیزید. در عوض صحنه را با استفاده از عناصر مرتبط اختصاصی کنید.

بطور مثال اگر مصاحبه درباره مزایای استفاده از دوچرخه می‌باشد بهتر است صحنه شامل ردیفی از دوچرخه‌ها بوده و استایل فردی که مصاحبه می‌کند هم با این صحنه متناسب باشد.

یکی از مشکلات فیلمبرداری با موبایل کیفیت صدای سوژه است. هر چقدر که از سوژه دور می‎شویم کیفیت صدا هم پایین می‌آید؛ بنابراین بهتر است در ضبط مصاحبه‌ها در صورت امکان با یک گوشی از تصویر فرد فیلمبرداری شود و با گوشی دیگر صدای فرد به صورت فایل صوتی مجزا ضبط گردد.

زمانی که مصاحبه شروع می‌شود و فرد شروع به صحبت می‌کند بلافاصله بعنوان نشانه، یکبار دست بزنید تا بعدها متوجه شوید از همین قسمت در فایل ویدیو باید همگام‌سازی فایل صوتی را با ویدیو آغاز کنید

به فریم یا قاب تصویر هم توجه کنید که تا حد امکان به زیبایی در گوشی دیده شود. در طول مصاحبه باید در بالای سر فرد فضایی وجود داشته باشد که از اشیا یا احیانا گیاهان در فضای باز فاصله داشته باشد. این کار همان پیروی از قانون یک سوم است.

در این قانون به صورت افقی باید یک سوم از فضا کادر در بالای خط چشمان سوژه در تصویر قرار گیرد. یک سوم بعدی باید خط شانه و صورت فرد را دربرگیرد و یک سوم نهایی هم مربوط به تمام بخش‌های باقیمانده از بالاتنه فرد می‌باشد.

در طول مصاحبه فضای دیگری هم باید درست مقابل فرد مصاحبه‌کننده وجود داشته باشد. این فضا ما بین شما و آن فرد قرار می‌گیرد.

سکوت را در طول فیلمبرداری رعایت کنید!

از تولید سروصدایی که در طول فیلمبرداری و توسط افرادی که اطراف سوژه قرار دارند ایجاد می‌شود، اجتناب کنید. آلودگی صوتی هرچند ناچیز را نادیده نگیرید تا تمیزترین و بهترین کیفیت صوتی را در طول فیلمبرداری با موبایل داشته باشید.

خصوصا زمانیکه دوربین گوشی در حال چرخش است زبان خود را نگه دارید و مطلقا صحبت نکنید؛ چون گوشی بدون هیچ فیلتری تمام صداها را بصورت پیاپی ضبط می‌کند.

سخن آخر:

ثبت ویدیو باکیفیت و حرفه‌ای آن هم بواسطه فیلمبرداری با موبایل در تولید محتوای شبکه‌های اجتماعی امری ضروری است؛ خصوصا که امروزه مشتریان بیش از محتوای متنی با ویدیو ارتباط می‌گیرند.

Source: military-technologies

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید