تازه های فناوری

رنگ بندی هاردهای وسترن دیجیتال

رنگ سبز هارد وسترن دیجیتال

هارد های وسترن دیجیتال سبز رنگ ، برای ذخیره اطلاعات در حجم بالا استفاده میشوند. مثلا اگر دنبال آرشیو کردن موزیک ، فیلم و اسناد مختلف هستین باید از هارد سبز رنگ وسترن دیجیتال استفاده کنید . ازهارد های وسترن دیجیتال با رنگ سبز برای کارهای پردازشی و محاسباتی نمی توان استفاده کرد. چون سرعت کمی دارند ( نسبت به بقیه رنگ ها ) . مصرف کمی دارند و با استفاده از تکنولوژی intellipower ، سرعت چرخش هارد تنظیم میشود. یعنی در مواقعی که به هارد نیاز ندارید سرعت چرخش کم میشود تا هم عمر هارد افزایش پیدا کند و صدا کمتری تولید کند و توان مصرفی کمتری نسبت به بقیه رنگ ها دارد . از هارد سبز بیشتر به عنوان هارد دوم یا ثانویه در کنار هارد اصلی و سریع استفاده می کنند. معمولا از رنگ سبز در لپ تاپ استفاده نمیشود .

رنگ آبی هارد وسترن دیجیتال

طبق گفته شرکت وسترن دیجیتال ، هاردهایی که در رنگ آبی تولید میشوند هاردهای اورجینال وسترن دیجیتال هستن . منظور از اورجینال یعنی قبل از اینکه هاردهای وسترن دیجیتال رنگ بندی شوند ، هاردهایی از جنس رنگ آبی تولید میشدند . هارد های آبی برای کارهای روزمره کامپیوترهای خانگی طراحی شدند. یعنی هاردیی که هم قیمت معقولی دارند و هم سرعت قابل قبول . ازهارد های وسترن دیجیتال آبی می توان به عنوان هارد اولیه نیز استفاده کرد . در هارد های آبی جدید ، تراکم دیتا در یک نقطه را بیشتر می کنند و به این شکل سرعت بیشتری در دسترسی به اطلاعات بدست می آید . اغلب هارد های استفاده شده در لپ تاپ و یا ایکس باکس از نوع آبی وسترن هستند .

رنگ مشکی هارد وسترن دیجیتال

هاردهای مشکی که کارایی بالایی دارند برای کارهای محاسباتی و سرعتی مثل بازی ها مناسب هستند. در عمل هاردهای مشکی بسیار شبیه به هاردهای رده بالای آبی هستند اما لرزش کمتر, الگوریتم بهینه شده برای دستیابی به اطلاعات از مزایای این هارد نسبت به هارد آبی است. در ضمن در هاردهای مشکی از دو پردازنده استفاد می شود. از دیگر تفاوت های این دو هارد می توان به تفاوت در حداکثر مقدار کش, سرعت چرخش یا RPM و ظرفیت هارد مشکی نسبت به هارد آبی نام برد.

تفاوت هارد مشکی با آبی وسترن دیجیتال

هاردهای آبی برای کارهای روزمره با سرعت بالا و هاردهای مشکی برای کارهای سریع تر مثل بوت سریع ویندوز و اجرای سریعتر بازی ها معرفی شدند. تفاوت هارد مشکی با آبی : حداکثر مقدار حافظه کش در هارد مشکی 128 مگابایت و در هارد آبی 64 مگابایت و کمترین حافظه کش در هاردهای مشکی 64 مگابایت و در هاردهای آبی 16 مگابایت می باشد . سرعت چرخش یا RPM در تمام هارد های مشکی 7200 دور در دقیقه است اما برای هارد آبی 5400 دور.

رنگ قرمز هارد وسترن دیجیتال

هاردهای قرمز وسترن دیجیتال مخصوص استفاده در شبکه طراحی شده است. هاردهای قرمزوسترن دیجیتال می توانند به صورت شبانه روزی و به مدت طولانی روشن باشد و هیچ عیب و ایرادی هم نگیرند . رنگ قرمز مخصوص استفاده در واحد NAS در شبکه طراحی شده است. NAS مخفف عبارت Network-Attached Storage می باشد. NAS را مانند یک کیس بدون موس و کیبورد در نظر بگیرید که داخل خودش هارد دارد. رنگ قرمز به دو دسته ی کلی WD Red و WD Red Pro تقسیم میشوند . تفاوت بین آنها سرعت چرخش Pro ( 7200 دور ) اما برای Red حدود (5400 دور) می باشد و به صورت داینمیک سرعت چرخش کم میشود ( مثل رنگ سبز از تکنولوژی intellipower استفاده می کنند). ضمنا Red Pro حافظه کش بیشتری دارد یعنی تا 128 مگابایت ساپورت می کند.

رنگ بنفش هارد وسترن دیجیتال

رنگ بنفش برای استفاده در سیستم های محافظتی مثل دوربین مدار بسته طراحی شده است که باید به طور شبانه روزی روشن باشند. و برای دستگاه های DVR و NVR سیستمهای حفاظتی مثل دوربین های مدار بسته بکار می رود. دوربین های مدار بسته برای ضبط ویدیو احتیاج به هارد دارند . وسترن دیجیتال برای این نوع ذخیره اطلاعات رنگ بنفش رو در نظر گرفته است . رنگ بنفش به دو صورت می باشد،WD Purple که برای دوربین های مدار بسته معمولی استفاده میشوند و تا 32 دوربین را ساپورت می کند. WD Purple NV که در سیستم های مداربسته تحت شبکه استفاده میشوند و تا 64 دوربین را ساپورت می کنند . و هردو از intellipower استفاده میکنن و کش 64 مگابایت دارند .

رنگ طلایی هارد وسترن دیجیتال

هارد وسترن دیجیتال طلایی مخصوص دیتا سنتر این رنگ برای مرکز داده یا دیتا سنتر مناسب می باشد و به این منظور طراحی شده است. هاردهایی که در دیتا سنتر استفاده می شوند باید قابل اطمینان بوده و سرعت بالا داشته باشند همچنین لرزش کم داشته و بتوانند در گرمای بالا نیز کار کنند. سری طلایی هارد های وسترن این ویژگی ها را دارند و از دو پردازنده نیز استفاده می کنند.

مرکز داده ( Data Center ) چیست؟

مرکز داده مکانی است که سیستم های کامپیوتری و تجهیزات جانبی مربوط به آن‌ها مانند سیستم های ذخیره سازی و ارتباطی را در خود جای می‌دهد. مرکز داده می‌تواند اتاقی از یک ساختمان، طبقه ای از آن و یا کل ساختمان باشد. این مرکز معمولا شامل سیستم‌های پشتیبان برق و یا تجهیزات اضافی است که در صورت خرابی سیستم اصلی به عنوان پشتیبان مورد استفاده قرار می‌گیرند و همچنین شامل کنترل کننده‌های محیطی مانند دستگاه های تهویه هوا و سیستم های آتش نشانی و ابزارهای کنترل دسترسی است.

جمع بندی در مورد رنگ هارد وسترن دیجیتال

رنگ سبز : مناسب برای ذخیره اطلاعات به مدت طولانی (آرشیو فیلم و موزیک و …) . کم مصرف و ارزان . سرعت 5400.

رنگ آبی : مناسب برای استفاده روزمره و کارهای عادی کامپیوتری (نصب ویندوز) – سرعت 5400 تا 7200 . قیمت متوسط.

رنگ مشکی : عملکرد عالی . مناسب برای گیمر ها و نرم افزارهای محاسباتی – سرعت 7200 . قیمت بالا .

رنگ قرمز : مناسب برای استفاده در شبکه (واحد NAS یا واحد حافظه متصل به شبکه).رنگ قرمز برای استفاده در کامپیوترهای خانگی مناسب نیستند .

رنگ بنفش : مناسب برای سیستم های حفاظتی مثل دوربین مدارهای بسته که باید همیشه روشن باشند .

رنگ طلایی : مناسب برای دیتا سنتر که باید همیشه روشن باشند و ماندگاری و سرعت بالایی داشته باشند.

دیدگاه‌ها  

0 #1 خدمات کامپیوتری 1398-12-28 10:05
سلام. ممنون از مطلب مفیدتون. ترتیب قیمتی رو هم میشه بذارین؟
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید