تازه های فناوری

قسمت‌های مختلف هارد دیسک

هارد چگونه کار می کند؟

اطلاعات در فضایی به نام پلترها ذخیره شده است که برد وظیفه روشن کردن اسپیندل موتور و تکاف هد را دارا می باشـــد و هد پس از تکاف شروع به پرواز در سطـــح پلتر میکند و عمل خوانـــدن و نوشتن را روی سطح دیسک مغناطیسی را انجام می دهد. لازم به یاد آوری می باشد که هد به هیچ عنوان تماسی با سطح پلتر نداشته و در روی بالشتکی از هوا حرکت میکند و با سرعت های 5200 ، 5400 ، 7200 ، 10000، 15000 ، 20000 دور در دقیقه ( RPM )حرکت میکند.

قسمت‌های مختلف هارد دیسک

هارد درایو از دو قسمت اصلی تشکیل شده است، اولین قسمت بورد الکترونیکی که به آن Logic Board هم می گویند و دومین قسمت مکانیکی HDA یا Hard Drive Assembly می باشد.

قسمت Actuator (کنترل کننده مرکزی)

این قسمت وظیفه دارد تا بازوی مکانیکی را کنترل کند.این قسمت به نوعی مغز هارد دیسک است که وظیفه کنترل کردن قسمت‌های مختلف هارد را بر عهده دارد. قسمت Actuator بسیار دقیق است. این قسمت وظیفه دارد تا با سایر قطعات کامپیوتر در ارتباط باشد.

قسمت Head Arm (بازوی مکانیکی)

این قسمت وظیفه دارد تا Head را به نقطه مورد نظر برساند. قسمت بازوی مکانیکی می‌تواند سر Head را از مرکزی ترین نقطه Platter (قسمت 4) تا کناری ترین نقطه آن ببرد. برای هر Platter (دیسک) دو Head Arm همراه با سر Head وجود دارد.

قسمت Read/Write Head (سر خواندن و نوشتن به اصطلاح Head)

این قسمت توسط Head Arm (قسمت 1) جابجا می‌شود. کار این قسمت خواندن و نوشتن داده‌ها به صورت 0 و 1 (باینری) بر روی قسمت‌های بسیار ریز موجود در Platter است. زمانی که Head وظیفه ذخیره داده‌ها را دارد، مقادیر مغناطیسی صفر و یک را در این قسمت‌های بسیار ریز قرار می‌دهد (با تغییر قطب مغناطیسی هر یک از مکان‌های ذخیره داده) و زمانی که قصد خواندن داده‌ها را دارد، برعکس حالت نوشتن، مقادیری را در هر یک از قسمت‌هایی که توسط Actuator مشخص می‌شود، طبق قطب مغناطیسیشان حس کرده و بر اساس آن صفر یا یک منطقی معادلش را تحویل می‌دهد. قسمت Head فقط چند نانومتر (1 سانتی متر = 10000000 نانومتر) با Platter خود فاصله دارد.

قسمت Platter (دیسک)

وظیفه این صفحات، حفظ داده‌ها (به صورت مغناطیسی صفر و یک) در قسمت‌های بسیار ریز است. این قسمت‌های بسیار ریز سکتور (Sector) نامیده می‌شوند و می‌توانند یک بیت را در خود نگه دارند. در هر اینچ (هر اینچ = 2.54 سانتی متر) از این صفحات حدود 30000 قسمت ریز برای ذخیره وجود دارد. اندازه هر یک از این قسمت ها در حدود 846 نانومتر است. معمولاً در هر هارد دیسک تعداد بیشتر از یک صفحه Platter قرار میگیرد. این صفحات از جنس شیشه یا سرامیک بوده و خودشان مغناطیسی نیستند.

قسمت Spindle (موتور چرخان دیسک‌ها)

وظیفه این قسمت فقط چرخاندن Platter هاست. به این ترتیب قسمت Head می‌تواند داده‌ها را بر روی نقاط مختلف صفحات مغناطیسی بخواند یا بنویسد. قسمت Spindle می‌تواند از 4200 (در هاردهای کم مصرف قابل حمل) تا 15000 (در هاردهایی مثل Cheetah 15K.4 محصول سی‌گیت) دور در دقیقه (RPM) بچرخد.

فیلتر هوا در هارد

داخل هارد دیسک ها، یه فیلتر هوا هم قرار دارد تا ذرات مایکروسکپی و ریز هوا رو به خود ش بگیرد و روی پلتر ها نشیند. ضمنا این فیلتر کمک میکند تافشار هوا در داخل و خارج از هارد برابر شود.

نحوه ذخیره سازی داده ها در هارد

اطلاعات بر روی سطح هر یک از صفحات هارد دیسک در مجموعه هایی با نام سکتور و شیار ذخیره می گردد. شیارها دوایر متحدالمرکزی می باشند که بر روی هر یک از آنها تعداد محدودی سکتور با ظرفیت بین 256، 512 بایت ایجاد می گردد. سکتورهای فوق در ادامه و همزمان با آغاز فعالیت سیستم عامل در واحد های دیگر با نام " کلاستر " سازماندهی می گردند. زمانیکه یک درایو تحت عملیاتی با نام Low level format قرار می گیرد، شیارها و سکتورها ایجاد می گردند. درادامه و زمانیکه درایو High level format گردید، با توجه به نوع سیستم عامل و سیاست های راهبردی مربوطه ساختارهایی نظیر: جدول اختصاص فایل ها، جدول آدرس دهی فایل ها و... ایجاد، تا بستر مناسب برای استقرار فایل های اطلاعاتی فراهم گردد.

دیدگاه‌ها  

0 #6 aeheowiti 1398-01-14 18:28
http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/ - Amoxicillin Online Amoxil xon.ywvi.pandacorp.ir.xde.wa http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/
نقل قول کردن
0 #5 dapomeo 1398-01-14 17:41
http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/ - Buy Amoxil 500mg Amoxicillin owm.upbp.pandacorp.ir.quu.iz http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/
نقل قول کردن
0 #4 ojikdofsib 1398-01-14 17:33
http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/ - Amoxicillin Amoxicillin 500 Mg ckn.daml.pandacorp.ir.glg.fn http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/
نقل قول کردن
0 #3 uoxakiseyo 1398-01-14 17:20
http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/ - Amoxicillin No Prescription Amoxicillin 500mg Capsules kjy.kebh.pandacorp.ir.ijj.sm http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/
نقل قول کردن
0 #2 evebojbugoyu 1398-01-14 14:23
http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/ - Buy Amoxicillin Online Amoxicillin 500mg ivp.xunm.pandacorp.ir.mxq.ci http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/
نقل قول کردن
0 #1 iwoyseaet 1398-01-14 13:51
http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/ - Buy Amoxicillin Online Amoxicillin nvj.ycpi.pandacorp.ir.bqb.wm http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید