اشتراک گذاری درون تیمی صفحات گسترده مشکل است اگر تیم فروش فقط از یک نفر تشکیل شده باشد، استفاده از صفحات گسترده مشکلی به وجود نمی‌آورد. اما اگر در آینده افراد جدیدی به این تیم اضافه شود چه؟ در آن صورت اشتراک گذاری و به‌روز رسانی صفحه‌ی گسترده‌ی اصلی شرکت بین اعضای مختلف تیم به یک کابوس بدل خواهد شد. اشتراک گذاری برون تیمی صفحات گسترده ساده است برخلاف سیستم‌های متمرکز که برای دسترسی به آن باید اطلاعات کاربری خاصی داشته باشید، صفحات گسترده را به سادگی می‌توان از طریق ایمیل در اختیار هر
CRM
استفاده از نرم افزار CRM کسب و کار شما را در تمامی بخش‌ها، از فروش گرفته تا تبلیغات و خدمات رسانی، به طور چشمگیری تغییر خواهد داد. تصمیم گیری در مورد اعمال هر گونه تغییر در هر از ابزارها یا فرآیندهای یک سازمان، مساله چالش برانگیزی خواهد بود، مخصوصا اگر نیاز به سرمایه گذاری مادی باشد. اگر در کسب و کارتان با روندهای زیر روبرو شدید، زمان آن فرا رسیده است که از نرم افزار CRM استفاده کنید: کاهش بازدهی و بهره وری در برخی شرایط، فرآیندهای دستی مانند استفاده از اکسل برای جدول بندی یا کارهای کاغذی
CRM
خرید نرم‌افزار CRM به همان اندازه که می‌تواند برای هر کسب و کاری مفید و سودآور باشد، می‌تواند به همان اندازه نیز باعث ضرر و زیان یک کسب و کار باشد و در اجرای آن با شکست رو به رو شوید. یکی از مهم ترین عوامل جلوگیری از این اتفاق، انتخاب درست نرم‌افزار CRM متناسب با نیازها و خواسته های شماست. نکات زیر، اشتباهات رایجی است که لازم است در هنگام خرید نرم افزار CRM از آن‌ها اجتناب کنید. عدم آشنایی با مدل قیمت گذاری هرچند پیداکردن نرم‌افزاری که با بودجه شما متناسب باشد، بسیار مهم است، اما اجازه
CRM
 04 ارديبهشت 1398
  23  
اشتراک گذاری درون تیمی صفحات گسترده مشکل است اگر تیم فروش فقط از یک نفر تشکیل شده باشد، استفاده ...
 23 
اشتراک گذاری درون تیمی صفحات گسترده مشکل است ...
04 ارديبهشت 1398
 04 ارديبهشت 1398
  6  
تعیین مقیاس برای بازده عملکرد افراد در هر شرکت و سازمانی لازم است مقیاس‌هایی وجود داشته باشد تا ...
 6 
تعیین مقیاس برای بازده عملکرد افراد در هر شرکت ...
04 ارديبهشت 1398
 04 ارديبهشت 1398
  6  
ضرورت بسیاری از سایت‌های تعاملی، مانند سایت انجمن‌ها، تنها از طریق اجازه دادن به افراد برای ...
 6 
ضرورت بسیاری از سایت‌های تعاملی، مانند سایت ...
04 ارديبهشت 1398
 04 ارديبهشت 1398
  4  
شاید برای شما پیش آمده باشد که برای تولید محتوا وب سایت خود با نداشتن موضوع برای تولید محتوا مواجه ...
 4 
شاید برای شما پیش آمده باشد که برای تولید محتوا ...
04 ارديبهشت 1398
 04 ارديبهشت 1398
  8  
بهتر است ابتدا با جملات منطقی و آرام، مشتری ناراضی خود را قانع کنید که آرام باشد و قصد شما کمک کردن ...
 8 
بهتر است ابتدا با جملات منطقی و آرام، مشتری ...
04 ارديبهشت 1398
 03 ارديبهشت 1398
  23  
استفاده از نرم افزار CRM کسب و کار شما را در تمامی بخش‌ها، از فروش گرفته تا تبلیغات و خدمات رسانی، ...
 23 
استفاده از نرم افزار CRM کسب و کار شما را در ...
03 ارديبهشت 1398
 03 ارديبهشت 1398
  7  
قبل از هر گونه اقدام و یا تصمیمی در خصوص برکناری پرسنل واحد بازاریابی خود از این مسئله مطمئن شوید ...
 7 
قبل از هر گونه اقدام و یا تصمیمی در خصوص برکناری ...
03 ارديبهشت 1398
 03 ارديبهشت 1398
  6  
امروزه اکثر صاحبان کسب و کار تمایل دارند تا کسب و کار خود را از حال و هوای فیزیکی به اینترنتی تغییر ...
 6 
امروزه اکثر صاحبان کسب و کار تمایل دارند تا کسب و ...
03 ارديبهشت 1398
شنبه, 4 آذر 1396, 10:57 ق ظ نوشته شده توسط 
منتشر شده در CRM

چه مشکلاتی باعث شکست در CRM می‌شود؟ ویژه

پیاده سازی CRM شما شکست خورد؟ هیچ کس CRM را برای شکست اجرا نمی کند. با این حال چرا موفقیت CRM چنین بی اهمیت است؟ در اینجا 8 مشکل مشترک وجود دارد که می تواند به شکست های CRM منجر شود:

 

1. فقدان ضمانت اجرایی:

در صورتیکه جهت پیاده سازی پروژه CRM ضمانت اجرایی مناسبی وجود نداشته باشد، منجر می گردد که پروژه به شکست بیانجامد. پس وجود ضمانت اجرایی توسط مدیران ارشد سازمان در موفقیت پروژه استراتژیک و الزامی می باشد در صورتی که کارکنان و پرسنل مربوطه بدانند که پیاده سازی پروژه CRM از ضمانت اجرایی قوی برخوردار نیست، از تعهد لازم جهت اجرایی کردن آن برخوردار نخواهند بود. ضامنان سطح اجرایی پروژه (مدیران عامل، مدیران CRM) لازم است پیام روشنی به کل سازمان بفرستند که اهمیت پروژه و نحوه تطابق آن با چشم انداز، اهداف و استراتژی های بازاریابی و فروش تدوین شده در سازمان را روشن کند. بدون ضمانت مدیریت سطح اجرایی، رسیدن به سطحی از تعهد که لازمه موفقیت یک پروژه است دشوار می شود. لازم است که ضمانت اجرایی در تمام مدت پروژه مشهود بماند.

(وجود کمیته راهبری موثر از وقوع این مساله جلوگیری می کند)

2. کمیته راهبری غیر موثر در پروژه مدیریت ارتباط با مشتریان:

کمیته راهبری که از مدیران سطوح مختلف سازمان تشکیل می گردد (مدیر عامل، مدیر بازاریابی، مدیر فروش، مدیر خدمات پس از فروش، مدیر مالی) می بایست از کارکنان متناسب و هم فکر تشکیل گردد و این کمیته می تواند در جهت موفقیت پروژه گام های مناسبی را بردارد. قابل ذکر است که کمیته راهبری غیر موثر و دارای برنامه های کاری متعارض می تواند به شکست پروژه منجر گردد.

3. نبود چشم انداز روشنی از پروژه (CRM مدیریت ارتباط با مشتری ):

پروژه CRM باید با چشم انداز و رسالت و اهداف و استراتژی های سازمان سازگار و هماهنگ باشد و نرم افزار CRM به دیده ی ابزاری جهت نیل و دستیابی به اهداف و چشم انداز سازمان نگریسته شود. نبود چشم انداز و دیدی مشخص و روشن از پروژه مدیریت ارتباط با مشتری در سطح کل سازمان یکی از اشتباهات استراتژیک در شکست پروژه CRM می باشد قابل ذکر است که اگر هماهنگی مناسبی بین برنامه های بازاریابی و فروش و اهداف سازمان و ابزار CRM وجود نداشته باشد. عملا پروژه CRM با شکست مواجه می گردد. چرا که این ابزار مسیرش با مسیر فعلی و آینده سازمان همراستا نبوده و در زمان اجرا مغایرت های متعددی پیش خواهد آمد که نهایتا منجر به شکست پروژه می گردد. در ضمن داشتن انتظارت غیر واقعی و بیش از توانایی آن، می تواند منجر به شکست پروژه مدیریت ارتباط با مشتریان گردد. لازم است جهت پیاده سازی پروژه CRM ( مدیریت ارتباط با مشتریان ) رویکرد مرحله ای بکار گرفته شود و برای تمام سطوح روشن شود که هر مرحله از CRM جهت تحقق چشم انداز، برنامه ها و اهداف سازمان چگونه کمک خواهد کرد.

4. ارتباطات ضعیف در پروژه CRM:

فقدان ارتباطات مناسب در پروژه CRM به عنوان یکی از اصلی ترین ایرادهای استراتژیک قلمداد می شود. ارتباطات برای موفقیت پروژه حیاتی است. لازم است که در آغاز پروژه، چشم انداز و اهداف پروژه با تمام کارکنانی که تحت تاثیر آن قرار خواهند گرفت در میان گذاشته شود. ارتباطات منظم در سرتاسر پروژه اطمینان خواهد داد که روند پروژه در مسیر خود ادامه داشته و هیچ گونه مسیر انحرافی غیر لازمی نخواهد داشت. لازم است که جلسات منظم و دوره ای در بین کمیته راهبری و اجرایی برگزار گردد و روند اجرای پروژه، پیشرفت ها، مشکلات، اقدامات و نیازمندیهای آینده بررسی گردد.

( برگزاری جلسات آزاد و مستقیم طرح سوال و ارائه بازخور می تواند اثرات منفی ارتباطات ضعیف را حداقل سازد )

5. تعریف ضعیف فرایندهای کاری سازمان:

تعریف ضعیف فرایندهای کاری سازمان، یکی از مهمترین و استراتژیک ترین دلایل شکست در پروژه های CRM می باشد. فرایند کاری موجود سازمان باید به نحوی درک شوند که ابزار CRM بتواند با تمام پتانسل اس از آن بهره گیرد. در مواردی که فرایندهای موجود مستند باشند، لازم است به تائید تمام بخش های درگیر این فرایند برسد. کلیه فرایندهای درگیر در عملیات اجرایی در سازمان می بایست مشخص، تدوین و به تائید عوامل مرتبط با آن برسد. درگیر شدن کاربر نهایی در تعریف فرایندهای سازمانی فایده بسیاری برای پروژه CRM در بر خواهد داشت. یکی از اشتباهات کلاسیک، دخالت ندادن کاربر نهایی در این مرحله از پروژه است که به غفلت یا درک نادرست فرایند کاری کامل منجر خواهد شد. اشتباه کلاسیکی که حین اجرای پروژه CRM صورت می گیرد، اصرار بر این مسئله است که فرایندهای موجود دست نخورده باقی مانده و ابزاری ایجاد شود که از فرایندهای فعلی حمایت کند.

6. مدیریت ضعیف تغییر:

این فرض که در نتیجه به کارگیری سیستم CRM تغییرات به طور خودکار صورت می گیرند، یکی از اشتباهات معمول است. بسیاری از کارکنان تغییر دادن فرایندهای کاری را دشوار دانسته و در مقابل هر گونه تغییر در امور روزانه خود مقاومت می کنند. دخالت دادن کارکنان در پروژه CRM، می توان به غلبه بر برخی از این مسائل کمک نمود. تشخیص اینکه می بایست در فرهنگ سازمانی تغییراتی ایجاد شود به ذهن بسیاری از سازمان ها نمی آید. برای مشتری گرایی، فرهنگ سازمان باید مورد بازنگری قرار گیرد تا اطمینان حاصل شود که فرهنگ سازمانی از نرم افزار CRM حمایت می کند. بسیاری از سازمان ها برای نسل هایی با فرهنگ سازمانی خود کار کرده اند که از فلسفه نوین ارتباط با مشتریان حمایت نمی کنند. پیاده سازی تغییرات در چنین موقعیتی می تواند اضراب آور بوده و باید همراه با بکارگیری نرم افزار CRM ادامه یابد. ایجاد فرهنگ جدید سازمانی باید در سطح مدیریت اجرایی شروع شود و در تمام سطوح آن سازمان جریان یابد. عدم تشخیص پیچیدگی و سطح تلاش های لازم برای انجام تغییرات فرهنگی، از جمله اشتباهات استراتژیکی است که باعث شکست پروژه CRM می شود.

7. فقدان حیطه اجرای صحیح:

نبود حیطه اجرایی خوب تعریف شده، اثرات فاجعه آمیزی بر پروژه دارد. پروژه ها با استفاده از رویکرد مرحله ای اجرا می شوند. همه مراحل پروژه باید به روشنی تعریف شوند و در سراسر سازمان جریان یابند. هیچ مولفه مبهمی نباید در حیطه اجرا و کارکرد وجود داشته باشد. از طرف دیگر لازم است که از تمایل سازمان برای اجرای همه چیز در یک زمان اجتناب شود کارکنان به زمان نیاز دارند تا با سیستم جدید انطباق پیدا کنند و بدون شک پیشنهادات ارزشمندی می توانند برای ارتقای آن داشته باشند که ممکن است در مرحل اول طراحی نادیده گرفته شده باشد.

8. برنامه ضعیف آموزشی:

فقدان برنامه آموزشی تعریف شده می توان به کارگیری CRM را زمین گیر کند. ناتوانی در تخمین دقیق نیازمندیهای آموزشی و اصلاح برنامه آن گونه که وضعیت پروژه دیکته می کند اشتباهی است که ممکن است سبب گرفتاری شدید برای سازمان شود. تعیین اینکه چه کسانی باید آموزش ببینند ، موارد آموزشی چه باید باشد و زمان مورد نیاز جهت آموزش مقدماتی ، متوسطه و پیشرفته چگونه باید باشد ، کار و وظیفه ای ساده نیست. شناسایی تمام کارکنانی که به آموزش نیاز دارند کار ساده ای به نظر می آید ، ولی نوعی الزامی اساسی است که اغلب اوقات جدی گرفته نمی شود. این فرض که اگر کارمندی نیاز به وارد کردن اطلاعات یا دسترسی به اطلاعات در سیستم موجود نداشته باشد ، در سیستم جدید نیز نیازی به آموزش ندارد ، اشتباه متداولی است.

رأی دهید
(1 رأی)
برای ارسال نظرات وارد شوید

آدرس

تهران، خیابان فاطمی غربی، خیابان پروین، انتهای بن‌بست نادر، ساختمان اداری نیلوفر (پلاک 29)، واحد 5

ما را در صفحات مجازی دنبال کنید.

عضویت در خبرنامه

تماس با ما

 تلفن: 66912207، 66912198، 66912231

 فکس: 66569549

JoomShaper