“برنامه‌ای است در سطح بالایی از فعالیت‌هایی که توسط مردم تنظیم می‌شود و فرآیندها و تکنولوژی‌هایی که برای بدست آوردن اهداف مرتبط با مشتری مورد استفاده قرار می‌گیرد” توسعه و گسترش استراتژی نرم افزار CRM با یک تحلیل موقعیتی و تحلیلی آغاز می‌شود. این تحلیل و بررسی برای توصیف، فهم و ارزیابی استراتژی مشتری جاری به وجود می‌آید. این امر به داشتن یک چارچوب سازمانی برای راهنمایی تحلیل و بررسی شما کمک می‌کند. این نمونه ی پیچیده‌ای از CRM ممکن است در اینجا کمک کند، چارچوب مفید دیگری که در اینجا مطرح
CRM
کارشناس نرم افزار CRM، مسئولیت هماهنگی با مدیریت ارشد و مدیران ذینفع راهم بعهده دارد. شناسایی عوامل پیش برنده و بازدارنده استقرار سیستم ارتباط با مشتری هم توسط کارشناس مدیریت ارتباط با مشتری کارشناس CRM انجام می‌شود. آخرین کاری که در مرحله پیش از استقرار باید به راهنمایی مشاور، توسط کارشناس مدیریت ارتباط با مشتری و با تصمیم مدیریت انجام شود، انتخاب نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری یا نرم افزار سی ار ام و برنامه ریزی استقرار آن است. در مرحله استقرار، کارشناس مدیریت ارتباط با مشتری؛
CRM
در اوایل دهه 1990، بازاریابی پایگاه داده به اتوماسیون نیروی فروش تبدیل شد. چارچوب نرم افزار CRM به مدیریت مخاطبان، سرپرست‌ها و مدیران فرصت ردیابی معاملات در یک سازمان را تقویت می‌کند. اصطلاح "مدیریت ارتباط با مشتری" در سال 1995 به وجود آمد. از سال 1995 تا سال 1997، نرم افزار CRM از راه حل های مشتری به برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) منتهی شد که شامل عملیات تجاری مانند برنامه ریزی، تولید و حمل و نقل علاوه بر فروش، بازاریابی و توابع پرداخت. اواخر دهه 1990 CRM به صورت آنلاین (تحت وب) راه
CRM
 02 شهریور 1398
  138  
طراحی سایت استاتیک با استفاده از HTML به طراحی صفحات می‌پردازند و توسط طراح داده‌ها را وارد ...
 138 
طراحی سایت استاتیک با استفاده از HTML به طراحی ...
02 شهریور 1398
 30 مرداد 1398
  4632  
“برنامه‌ای است در سطح بالایی از فعالیت‌هایی که توسط مردم تنظیم می‌شود و فرآیندها و تکنولوژی‌هایی که ...
 4632 
“برنامه‌ای است در سطح بالایی از فعالیت‌هایی که ...
30 مرداد 1398
 30 مرداد 1398
  163  
برنامه‌های رقابتی باید شامل چه مواردی باشد؟ در هر استراتژی که تدوین می‌شود‌، نقش رقبا و طراحی ...
 163 
برنامه‌های رقابتی باید شامل چه مواردی باشد؟ در ...
30 مرداد 1398
 30 مرداد 1398
  151  
به صرفه بودن کاهش هزینه‌های بازاریابی از جمله کارکردهایی است که اینترنت و فضاهای مجازی امکان آن ...
 151 
به صرفه بودن کاهش هزینه‌های بازاریابی از جمله ...
30 مرداد 1398
 30 مرداد 1398
  139  
تحلیل وضعیت وب سایت در حقیقت اولین کاری که باید انجام دهید این است که عملکرد وب سایت خود را ...
 139 
تحلیل وضعیت وب سایت در حقیقت اولین کاری که ...
30 مرداد 1398
 30 مرداد 1398
  142  
تکنیک دکمه نامرئی در طراحی سایت امروزه توجه اکثر طراحان سایت به سوی طراحی‌های ظریف و ساده جلب ...
 142 
تکنیک دکمه نامرئی در طراحی سایت امروزه توجه ...
30 مرداد 1398
 28 مرداد 1398
  885  
کارشناس نرم افزار CRM، مسئولیت هماهنگی با مدیریت ارشد و مدیران ذینفع راهم بعهده دارد. شناسایی عوامل ...
 885 
کارشناس نرم افزار CRM، مسئولیت هماهنگی با مدیریت ...
28 مرداد 1398
 28 مرداد 1398
  137  
کنجکاوی کارآفرینان بزرگ وظیفه دارند مشکلات جدید را کشف کنند، فرصت‌های پنهان را شناسایی کنند، ...
 137 
کنجکاوی کارآفرینان بزرگ وظیفه دارند مشکلات ...
28 مرداد 1398
سه شنبه, 14 فروردين 1397, 8:54 ق ظ نوشته شده توسط آقای 
منتشر شده در مدیریت

فلسفه های مدیریت بازاریابی ویژه

مدیریت بازاریابی را کوششی آگاهانه براي دستیابی به نتایج مبادله مطلوب با بازارهاي موردنظر معرفی کردیم، شناخت فلسفه هایی که راهنماي اینگونه تلاشهاي بازاریابی هستند و آگاهی از ارزش نسبی هریک از آنها در رابطه با (سازمان)، (مشتریان) و (جامعه) موضوع مورد بحث ما در این بخش است. پنج گرایش وجود داردکه سازمانهاي انتفاعی و غیرانتفاعی می توانند در اجراي فعالیتهاي بازاریابی خودآنها را بررسی و پیگیري کنند.

 

گرایش تولید

گرایش تولید یکی از قدرتمندترین فلسفه ها براي رهنمود دادن به فروشندگان است. گرایش تولید برپایه این اصل بناشده است که مصرف کنندگان خواهان محصولاتی هستندکه دردسترس بوده، استطاعت خریدآنرا داشته باشند، بنابراین مدیریت باید فعالیت خودرا بربهبود کارآیی تولید و توزیع متمرکزکند.

گرایش تولید براي دوحالت مناسب است:

حالت اول زمانی است که تقاضا براي یک محصول بیشتر از عرضه باشد، دراین حالت مدیریت باید درجستجوي راههایی باشد تا تولید را افزایش دهد.

حالت دوم موقعیتی است که هزینه تولید محصول درسطح بالایی قرارداشته باشد و براي پایین آوردن هزینه تولید بیشتر لازم باشد.

گرایش محصول

گرایش محصول براین اصل بناشده است که مصرف کنندگان محصولاتی را که بهترین کیفیت، کارکرد و شکل را دارند خواهندخرید بنابراین سازمان باید انرژي خود را به بهبود دائم محصول اختصاص دهد.

در مورد گرایش محصول مثلی مشهوردر آمریکا وجود دارد: ((تله موش بهتري بسازید مردم دنیا بلافاصله به خرید آن اقدام می کنند)) ولی این مثل درستی نیست.

خریداران درجستجوي راه حلی براي مشکل موش هستندنه تله موش بهتر راه حل ممکن است ضدعفونی کردن با مواد شیمیایی یا سمپاشی یا راه دیگري باشد که موش را از بین می برد بعلاوه تله موش بهتر فروش نخواهد داشت مگر اینکه تولیدکننده آنرا به قیمت مناسبی در بسته بندي جالبی به بازارعرضه کند تا توجه خریداران را به کیفیت بالاي آن جلب کند، آنان را متقاعد سازد که جنس آن مرغوب است و بطوروسیع آنراتوزیع کند.

سازندگان خط کش محاسبه تصور می کردند که مهندسان خواهان خط کش محاس به اند و نه عملیات محاسبات بنابراین رقابت ماشین حسابهاي الکترونیکی رانادیده گرفتند.

درمورد مثل تله موش بهتر ذکر واقعه اي بی فایده نیست. شرکتی مثل مزبور را به مرحله عمل داشت و تله موش پلاستیکی و پیشرفته تولید کرد که می شد موش را از درون آن بدورانداخت، تله راشست و دوباره از آن استفاده کرد ولی این تله موش بهتر فروشی نداشت به این دلیل که مشتریان تمایلی به شستشوي مجدد و استفاده مجدد از آن نداشتند.

گرایش فروش

گرایش فروش براین پایه استواراست که مشتریان مقداري کافی ازمحصولات شرکت را نخواهند خریددمگرآنکه براي فروش و تبلیغات و ترفیعات فعالیتهاي چشمگیري صورت پذیرد شرکتهایی که از این روش پیروي می کنند باوردارند که محصولاتشان باید فروخته شودنه اینکه خریداري شود.

براي مثال شرکتهاي بیمه معتقدند که مردم تمایل زیادي به بیمه شدن ندارند و هرگزخود مراجعه نمی کنند. پس باید درجستجوي مشتریان بود و مزایاي بیمه را به آنان معرفی کرد و بدین ترتیب آن را فروخت.

دراین روش ریسک بالاست و احتمال اینکه مشتري را براي همیشه از دست بدهیم نیز وجود دارد دراینجا فروش نقشی اساسی دارد و رضایت مشتري در مرتبه دوم اهمیت است. مثالهاي متعددي درمورد سازمانه اي غیرتجاري وجود دارد که نمونه جالب آن بعضی از سازمانها یا احزاب سیاسی هستند که براي انتخاب شدن داوطلبان یا نامزدهاي مورد نظرخود راهی جستجو می کنند. گاهی داوطلب و طرفدارانش براي جذب آرا از روشهاي مختلف و وسایل متعددي استفاده می کنند و در واقع سعی دارند محصول خود را که وعده ها، هدفها و خواسته هاي ممکن و غیرممکن است به مشتریان خود که رأي دهندگان هستند بفروشند. در اینجا هدف فروش است و اعتقاد براین است که مردم محصول را نمی خرند بلکه باید آنرافروخت.

گرایش بازاریابی

گرایش بازاریابی ایده اي جدید در تاریخ روابط و مبادلات بحساب می آید و براین اساس است که وظیفه اصلی هر سازمان تعیین نیازها، خواسته ها، ارزشهاي بازارهدف و تطبیق سازمان براي ارضاي آنها به گونه اي موثرتر و مفیدتر از سایررقباست. فروش بخشی از بازاریابی و مدیریت بازار است اما بازاریابی مفهومی بس گسترده دارد به تعبیر پیتردراکر هدف بازاریابی گسترش فروش است.

مفاهیم فروش و بازاریابی غالباً با یکدیگر اشتباه می شوند مفهوم فروش از داخل به بیرون می نگرد این مفهوم از کارخانه شروع می کند، به محصولا ت و کالاهاي موجود شرکت توجه دارد و به دنبال کسب فروش سودآور است که تبلیغات قابل ملاحظه اي را می طلبد. برعکس، مفهوم بازاریابی داراي نگاهی از بیرون به درون است.

این مفهوم با یک بازار کاملاً تعریف شده آغاز می شود، روي نیازهاي مشتریان تأکید دارد و بابت امین رضایت مشتریان سود می آفریند فعالیت بازاریابی بیشتر از آنکه سازمان فرآورده اي تولید کرده باشد، آغاز می شود. فروش پس از تولید و عرضه فرآورده ها پابه میدان می گذارد بنابراین، تصور عمومی از مدیریت بازاریابی که آن را تلاش براي یافتن مشتریان کافی براي محصولات فعلی شرکت می بیند، نگاه بسیار محدود به موضوع است بازاریابی واقعی هنر دستیابی به روشهاي زیرکانه براي فروش محصولات شرکت نیست.

بازاریابی واقعی، آگاهی نسبت به آن چیزي است که باید تولید شود و نه فروش آن چیزي که تولید شده است.

گرایش بازاریابی اجتماعی

برخی از صاحب نظران اعتقاد دارند که گرایش بازاریابی برخواسته هاي مشتریان منتخب بیش ازحد تأکید می کند و رفاه عمومی را بحساب نمی آورد. آنان می پرسند: آیا امروزه زمانی که هر روزمحیط زیست بیشترصدمه می بیند، منابع کمیاب تر می شود، جمعیت بطورتصاعدي درحال رشد است، تورم جهانی وجود دارد و... فلسفه بازاریابی کافی است؟

براي مثال شرکت کوکاکولا شرکتی با مسئولیت شناخته شده و محصولاتی پرمتقاضی یکی از شرکتهایی است که خواسته هاي میلیونها مصرف کننده را برآورده می کند باوجود این گروهی از مصرف کنندگان و محافظان محیط زیست انتقاداتی مطرح کرده و گفته اند که خرید محصولات این شرکت ممکن است در درازمدت به ضرر مصرف کننده باشد:

کوکاکولا ارزش غذایی کمی دارد دربرخی مواقع کافئین موجود دراین نوشابه باعث لرزش دست، کم خوابی و احتمالاً صدمه به سلولهاي بدن میشود، شکر و اسید سولفوریک کوکاکولا باعث پوسیدگی دندانها می شود.

و ایربک و ...هر چند به ABS و یا موضوع الزامی بودن خودرو سازان داخلی به ساخت خودروهاي بدون آلاینده، داراي ترمز لحاظ اقتصادي براي فروشنده به صرفه نباشد نظیر این مشکلات باعث پیدایش گرایش بازاریابی اجتماعی شده است.

گرایش بازاریا بی اجتماعی خواهان این است که بازاریابان توازن برقرارکنند بین خواسته هاي مشتریان هدف با منافع بلند مدت مشتریان هدف با منافع بلند مدت جامعه مضاعف بر این فلسفه بازاریابی اجتماعی مستلزم این است که بازاریابان نه تنها خواسته هاي مشتریانشان را بحساب آورند بلکه خواسته هاي مردم دیگر را که مصرف کننده کالاها نیز نیستند اما رفاه و سلامت شان به عملیات شرکت بستگی دارد درنظر بگیرند لازمه این امر این است که بازاریابان مسئولیت اجتماعی خودرا قبول کنند و متوجه باشند که در داخل یک سیستم اجتماعی بزرگتر فعالیت دارند و نسبت به غیر مشتریان نیز متعهدند.

بازدید: 5004 بار
رأی دهید
(1 رأی)
برای ارسال نظرات وارد شوید

آدرس

تهران، خیابان فاطمی غربی، خیابان پروین، انتهای بن‌بست نادر، ساختمان اداری نیلوفر (پلاک 29)، واحد 5

ما را در صفحات مجازی دنبال کنید.

عضویت در خبرنامه

تماس با ما

 تلفن: 66912207، 66912198، 66912231

 فکس: 66569549

JoomShaper