از طراحی وبسایت پاندا چه چیزهایی می‌دانید؟

یک وب سایت اینترنتی، محیطی آنلاین است که اطلاعات و محتوای خود را ذیل یک دامنه خاص سامان دهی کرده و یا تحت آن دامنه، خدمات و محصولاتی را ارائه می نماید. یک سایت، به عنوان یک واحد اطلاعاتی مستقل شناخته می شود. محتوای یک وب سایت اینترنتی می تواند متن، عکس، صوت، تصویر، فایل و یا سایر انواع داده باشد. هر وب سایت اینترنتی بر روی یک وب سرور، راه اندازی می گردد. معمولا وب سایت های اینترنتی در یک موضوع خاص یا زمینه محدود فعالیت می کنند و به همان زمینه نیز شناخته می شوند. امروزه وب سایت های اینترنتی ، جایگزین سایر شیوه های اطلاع رسانی از قبیل کاتالوگ گردیده. از وب سایت های اینترنتی برای اهداف بسیار گسترده ای از قبیل اعتبارسازی ، تبلیغات اینترنتی، درآمدزایی، اطلاع رسانی و ... استفاده می گردد.
وب، به فضای آنلاین متشکل از میلیون ها، بلکه میلیاردها سایت اینترنتی گفته می شود. در واقع به مجموعه سایت های اینترنتی مختلف، که در سراسر دنیا و به زبان های گوناگون و به منظور ساماندهی موضوعات و خدمات مختلف ساماندهی شده اند، وب گفته می شود. وب بستری از به هم پیوستن شبکه های کامپیوتری مختلف به منظور به اشتراک گذاری محتوا می باشد، اما سایت، یکی از واحدهای کوچک تشکیل دهنده این رسانه جهانی است. در حقیقت، به بستر یا رسانه ای که وب سایت های اینترنتی بر روی آن قرار گرفته اند وب گفته می شود. در مقام مثل: سایت های اینترنتی، مانند شبکه های تلویزیونی مختلف می باشند، در حالی که وب، همانند صدا و سیما یا ماهواره هاست که تعداد زیادی شبکه را همزمان پخش و منتشر می نماید.
سایت های اینترنتی تا کنون در 3 نسل، طبقه بندی شده اند. اولین نسل از وب سایت های اینترنتی، سایت های وب یا وب 1 هستند. این وب سایت ها معمولا یکطرفه هتند و صرفا اطلاعات سایت توسط تعداد محدودی مدیر، تامین شده و توسط بازدیدکنندگام مشاهده می شوند. پس از این نسل از وب سایت های اینترنتی، وب 2، بروز و ظهور کرد. وب 2 یا وب مشارکتی، در واقع نسلی از وب محسوب می شود که اطلاع رسانی را از یک روند یکطرفه به یک حرکت مشارکتی تبدیل نمود. این بدان معناست که محتوای سایت توسط کلیه کاربران و بازدیدکنندگان تامین شده و خود کاربران سایت نیز سهم موثری در تولید و ساماندهی محتوای سایت خواهد داشت. وب 2 از نظر فنی نیز با آژاکس یا رفرش لس شدن وب سایت ها شناخته می شود به شکلی که بدون نیاز به بارگذاری صفحات جدید، صرفا بخشهایی از صفحه که تغیر کرده اند بارگذاری خواهند شد. این به معنی افزایش بالای سرعت بارگذاری و لود صفحات یک وب سایت اینترنتی می باشد. وب 3 یا وب معنایی، به وب سایت های هوشمندی گفته می شود که محتوا و مخاطبین خود را شناخته و بر اساس هوش مصنوعی و مکانیزم های داده کاوی بکار رفته در نرم افزار، تصمیم گیری کرده و محتوای خود را متناسب با سلیقه و نیاز مخاطب نمایش می دهد. وب سایت های نسل 3، به دلیل پیچیدگی زیاد فنی، هم اکنون تعداد کمی از سایت های تحت وب را شامل می شود.
وب سایت های اینترنتی را می توان از جهات مختلف طیقه بندی کرد. از جنبه کارکرد کلی سایت می توان سایت ها را به دسته های : وب سایت های اطلاع رسانی ، وب سایت های تجارت الکترونیک ، وب سایت های فروشگاهی ، وب سایت های کاربردی ، وب سایت های تفریحی ، وب سایت های شبکه اجتماعی ، وب سایت های علمی و ... دسته بندی نمود ولی سایت ها را می توان از جنبه های فنی نیز طبقه بندی کرد ، مانند سایت های دینامیک ، سایت های استاتیک و ... ، همچنین یک سایت اینترنتی را می توان از لحاظ نسل نیز دسته بندی کرد ، مثلا سایت های وب یا وب 1 ، سایت های وب 2 و یا وب سایت های وب 3 ، البته سایت های اینترنتی ، از جوانب دیگری نیز قابل تقسیم بندی هستند ، اما کمتر به این دسته ها شناخته می شوند!
سایت های اینترنتی استاتیک به لحاظ فنی و طریقه اجرا به دو دسته تقسیم بندی می شوند، یکی طراحی سایت های HTML و دیگری طراحی وب سایت های فول فلش. در سایت های اچ تی ام ال، تمامی آبجکت ها بر بستر فایل های HTML انجام می شوند و در واقع، همانند فایل های مایکروسافت وورد، طراح سایت استاتیک، فایل های اچ تی ام ال سایت را، تک تک طراحی و بر روی سرور بارگذاری خواهد نمود. اما در شیوه طراحی سایت استاتیک به روش فول فلش، داستان متفاوت است، در این شیوه، یک گرافیست مسلط به فلش، سایت شما را با جلوه های بصری زیبا طراحی و پیاده سازی می کند به شکلی که تمامی آبجکت ها در قالب فایل فلش لود می شود.
سایت های استاتیک به شکل کلی، دارای 2 حسن هستند، یکی هزینه نسبتا کمتر آنها نسبت به سایت های داینامیک و دیگری نیز امکان تغییر تم کلیت صفحات سایت، در صفحات داخلی. به عبارت دیگر، سایت های استاتیک به این دلیل که تک تک صفحات شان جداگانه طراحی می شوند، این قابلیت را به طراحان می دهد که دیزاین هر یک از صفحات داخلی را متناسب با خودش طراحی و پیاده سازی نمایند. از طرف دیگر نیز به این دلیل که برای طراحی سایت های استاتیک نیاز به برنامه نویس حرفه ای نیست و صرفا یک اچ تی ام ال کار نیز می تواند اینگونه سایت ها را پیاده سازی نماید ، بنابراین هزینه طراحی آن نیز کمتر از سایت های داینامیک است. اما از این دو حسن که بگذریم، تمامی موارد دیگر عیب محسوب می شود. برخی از این معایب عبارتند از : عدم امکان به روزرسانی مطالب توسط مدیر سایت و وابستگی صاحبان سایت، به شرکت طراح برای اعمال جزییترین تغییرات به دلیل ثابت و بی تغییر و یا به عبارت بهتر، آپدیت نشدن مطالب سایت، معمولا سایت های استاتیک رتبه بالایی در موتورهای جستجو کسب نمی کنند. سایت های استاتیک، به شکل طبیعی هزینه های اولیه کمتر و هزینه های نگهداری بیشتری دارند. در واقع سایت داینامیک بعهدها توسط خود شما به روز شده و اگرچه ممکن است در مراحل ابتدایی، هزینه بیشتری نسبت به سایت های استاتیک می طلبد، اما بعهدها نیاز به پرداخت های جداگانه بعدی به شرکت طراح نبوده و تمامی تغییرات توسط خود شما قابل انجام خواهد بود. سایت های استاتیک، دیگر امروزه مطلوب کاربران نیستند و کاربران با سایت هایی که نمی توانند مطالب خود را به مدیرانش منعکس کنند و در آن سهیم باشند، ارتباط برقرار نمی کنند. با توجه به رشد سریع وب و اینترنت و افزوده شدن قابلیت های جدید و افزایش سطح انتظار کاربران، معمولا سایت های استاتیک پس از گذشت یکی دو سال از زمان طراحی نیاز به بازطراحی خواهند داشت. در حالی که سایت های داینامیک معمولا بعهدها توسط خود مدیر، با نیاز روز بازار متناسب خواهد شد و اگر صحیح برنامه نویسی شده باشد، مدیر سایت می تواند مطمئن باشد که همیشه سایتی به روز دارد که هم از نظر محتوا و هم از لحاظ قابلیت، می تواند نیازهای کاربرانش را تامین کند.
وب سایت های داینامیک از دو نوع کلی هستند، یکی وب سایت های فلش داینامیک و دیگر وب سایت های مبتنی بر برنامه نویسی. در سایت های فلش داینامیک، بستر نمایش اطلاعات سایت، ادوب فلش می باشد و معمولا این وب سایت ها، سنگین بوده و دیر بارگذاری می شوند و همچنین در موتورهای جستجوگر رتبه مناسبی کسب نمی کنند، ولی در عوض زیبا و جذاب هستند. اما وب سایت های مبتنی بر برنامه نویسی، زودتر بارگذاری شده و شانس کسب رتبه بالا در موتورهای جستجوگر را دارا هستند. اما به لحاظ کلی سایت های فلش داینامیک بیشتر برای سایت هایی که جنبه کاتالوگ معرفی محصول داشته و یا سایت های شخصی، سایت های هنری و امثال آن مناسبترند و سایت های داینامیک برای پرتال های سازمانی، سایت های خبری، سایت معرفی شرکت ها و از این قبیل سایت ها مناسبترند.

آدرس

تهران، خیابان فاطمی غربی، خیابان پروین، انتهای بن‌بست نادر، ساختمان اداری نیلوفر (پلاک 29)، واحد 5

ما را در صفحات مجازی دنبال کنید.

عضویت در خبرنامه

تماس با ما

 تلفن: 66912207، 66912198، 66912231

 فکس: 66569549

JoomShaper